Parodos „Robotų pasakos“ atidarymo akimirkos

robotu pasakos atidarymas 142021 m. gruodžio 28 d. Lojotekoje atidaryta S. Lemo „Robotų pasakų“ iliustracijų paroda.
Parodą galite aplankyti Lojotekos darbo laiku iki 2022 m. sausio 28 d.
Patyrinėti eksponatus padės kūrėjas-vedlys, kurį rasite Lojotekoje.

Dalinamės akimirkomis iš parodos „Robotų pasakos“ atidarymo.
Nuotraukos - Karolina Nadzeikaitė
Parodos partneriai ir rengėjai:
Lenkijos institutas Vilniuje - Instytut Polski w Wilnie,
Instytut Adama Mickiewicza,
Lojoteka. Edukacinis medijų centras,
Odilė.

 

Jauniesiems skaitytojams skirtas Stanisławo Lemo apsakymų rinkinys pagaliau išverstas į lietuvių kalbą – gausiai iliustruotos „Robotų pasakos“ pirmą kartą lietuviškai šiemet pasirodo Adomo Mickevičiaus instituto ir Lenkijos instituto Vilniuje dėka. Drauge su šios knygos pristatymu atidaroma ir neįprastos architektūros iliustracijų paroda Lojotekos erdvėse.

Nuo tada, kai 1964 m. pasirodė S. Lemo sukurtos „Robotų pasakos“ (Bajki robotów), prabėgo kone 60 metų. Per tą laiką pasaulis nepaprastai pasikeitė, daug rašytojo vizijų tapo realybe. Kaip S. Lemas įkvepia šiuolaikinį skaitytoją, kuris su dirbtiniu intelektu susiduria bene kasdien?

Lenkijoje „Robotų pasakos“ priskiriamos kanoninei literatūrai, o užsienyje, taip pat ir Lietuvoje, ši Lemo kūrybos dalis, kupina nuostabaus humoro ir šiuolaikinį žmogų apibūdinančių metaforų, vis dar nėra žinoma net šio autoriaus gerbėjams.

Lojotekos erdvėse rengiamoje parodoje eksponuojamos knygoje naudotos iliustracijos, kurias sukūrė geriausi Lenkijos iliustruotojai: Edgaras Bąkas, Katarzyna Bogucka, Zosia Dzierżawska, Gosia Herba, Rita Kaczmarska, Pawełas Mildneris, Dawidas Ryskis ir Katarzyna Walentynowicz. Vėliau paroda iš Lietuvos keliaus į Lvivą, gimtąjį S. Lemo miestą.

„Kadangi Lemas niekuomet neidavo pramintu keliu, mes einame jo pėdomis ir iliustracijas pateikiame kitokiu, neįprastu būdu. Eksponuojame jų fragmentus, slepiame juos erdvėje, kuriame naujas reikšmes. Sudarome tokias sąlygas, kad pats parodos dalyvis galėtų keisti jos pasaulio ribas ir perkurti jos tvarką“, – paaiškina parodos kuratorė Magdalena Kłos-Podsiadło.

„Robotų pasakas“ lietuviškai išleido Vilniuje įsikūrusi leidykla „Odilė“, ilgus metus populiarinanti lenkų literatūrą ir užsiimanti Lenkijos autorių kūrybos sklaida Lietuvoje. Šiemet Adomo Mickevičiaus instituto pastangomis ši S. Lemo knyga užsienyje išleidžiama jau antrą kartą. Pavasarį išėjo vertimas į estų kalbą. Ta proga taip pat buvo surengta Lenkijos ir Estijos menininkų sukurtų iliustracijų paroda, eksponuota Taline, Hapsalu ir Tartu.

Parodos „Robotų pasakos“ atidarymas 01 robotu pasakos atidarymas 02 robotu pasakos atidarymas 03
robotu pasakos atidarymas 04 robotu pasakos atidarymas 05 robotu pasakos atidarymas 06
robotu pasakos atidarymas 07 robotu pasakos atidarymas 08 robotu pasakos atidarymas 09
robotu pasakos atidarymas 10 robotu pasakos atidarymas 11 robotu pasakos atidarymas 12
robotu pasakos atidarymas 13 robotu pasakos atidarymas 15 robotu pasakos atidarymas 16
robotu pasakos atidarymas 17 robotu pasakos atidarymas 18