Parodos „Rankų darbo papuošalai – neperskaityta Amerikos čiabuvių kalba“ atidarymas

Spalio 24 d. 18 val. kviečiame į parodos „Rankų darbo papuošalai – neperskaityta Amerikos čiabuvių kalba“ atidarymą Lojotekoje.
Atidarymo renginyje tiesiogiai iš JAV klausysimės antropologės dr. Jurgitos Saltanavičiūtės virtualios paskaitos: „Tradicijų ir istorijos atspindžiai lakotų meno dirbiniuose“. Paskaitos pabaigoje pranešėjai bus galima užduoti klausimus. Renginį moderuos parodos kuratorė – dr. Rasa Bernotienė.
Lakotai, navahai, janomamai, fulni genties žmonės - tai Šiaurės ir Pietų Amerikos tautos, kiekviena turinti savitą kultūrą. Neturėdami rašytinės kalbos čiabuviai papuošalų pagalba galėjo parodyti savo statusą, atskleisti išgyventą istoriją. Tad turint atitinkamų žinių, papuošalų kalbą galima skaityti tarsi knygą.
Parodoje išvysite kunigo Antano Saulaičio SJ kolekcijos Misijų stotelė eksponatus – moterų ir vyrų papuošalus, kuriuos išsaugojo ir dovanojo Amerikos čiabuvių tautų kultūra besidomintys ar siekiantys padėti ją išsaugoti lietuviai: tai kunigas misionierius Kazimieras Bėkšta SDB, visą gyvenimą pašventęs Amazonijos tautų kultūros tyrinėjimui bei išsaugojimui, antropologė Jurgita Saltanavičiūtė – Antoine ne vienerius metus gyvenanti tarp lakotų, kun. Antano Saulaičio SJ draugai ir giminės Aistė Bakutytė, Marytė Saulaitis-Stankus.
Paskaitos lektorė antropologė, vertėja, kalbininkė Dr. Jurgita Saltanavičiūtė - Antoine Oklahomos universitete (JAV) apsigynusi daktarės disertaciją apie lakotų dainas, jau ketvirtį amžiaus dirba indėnų bendruomenėse JAV. Savo profesinę karjerą ji paskyrė Amerikos indėnų kalbų išsaugojimui, dirbo indėnų koledžuose, o pastaruoju metu įkūrė indėnų koledžų kalbų programas subūrusią ir pirmą šalyje indėnų kalbų išsaugojimo planą parengusią iniciatyvą Amerikos indėnų aukštojo mokslo konsorciume (AIHEC).
Betarpiškai gyvendama tarp lakotų, Jurgita papasakos apie JAV Lygumų regiono indėnų dirbinius, kaip tautos istorija bei tradicijos įrašomi į materialinę kultūrą bei ieškos sąsajų su dabar vykstančiu kultūriniu ir kalbų atgimimu.
Nuotraukoje Pietų Amerikos indėnai. Kazimieras Bėkšta SDB.
Renginyje bus fotografuojama. Medžiaga gali būti naudojama viešinimo tikslais. Jeigu nepageidaujate būti fotografuojamas (-a), prašome apie tai iš anksto pranešti fotografui.

VJG