Sarbievijaus sielos kraštai: poezijos ir tikėjimo erdvė

sarbievijus

RENGINYS: Baroko naktis: Sarbievijaus ir jėzuitų pėdsakais | Kultūros naktis 2025

Kodėl Sarbievijus nėra tik eilinis autorius literatūros vadovėlyje? Ar kunigystė ir poezija tikrai nesuderinamos? Kaip Sarbievijus pažymi Vilnių Europos Baroko žemėlapyje? Švęsdami Sarbievijaus metus, kviečiame aplankyti Lojotekoje eksponuojamą trijų knygų parodą iš jėzuitų bibliotekos kolekcijos. Pamatysite Sarbievijaus pasaulį iliustruojančias knygas: 1728 m. Paryžiuje publikuotą Horacijaus poezijos rinkinį, 1691 m. Ignaco Lojolos Dvasines pratybas bei svarbiausią iš eksponatų - 1892 m. Staravieše išleistą Poemata omnia („Visi eilėraščiai“). Tai - pilniausia Sarbievijaus poezijos rinktinė, kuria remiasi ir dabartiniai Sarbievijaus kūrybos tyrėjai bei leidėjai.

Motiejus Kazimieras Sarbievijus (lot. Mathias Casimirus Sarbievius; 1595 II 24 –†1640 IV 2) – jėzuitas kunigas, pamokslininkas, poetas, literatūros teoretikas, Vilniaus universiteto profesorius. Gimęs Lenkijoje, bet nemažą gyvenimo dalį Sarbievijus praleido Lietuvoje. 1612 m. Vilniuje jis įstojo į Jėzaus Draugiją.

XVII a. visoje Europoje garsėjo kaip vienas iš žymiausių lotyniškai rašiusių poetų. Plataus pripažinimo Sarbievijus sulaukė po to, kai būdamas Romoje parengė savo poezijos rinkinį

Trys lyrikos eilėraščių knygos (Lyricorum libri tres), išleistą 1625 m. Vokietijoje, Kelne; vėliau kaskart papildomas rinkinys poetui gyvam esant išleistas dar 5 kartus.

Sarbievijaus kūrybos populiarumą lėmė ne tik didelis poeto talentas, bet ir gebėjimas meistriškai imituoti didžiųjų pirmtakų poeziją. Sarbievijaus lyrika amžininkus ypač žavėjo tuo, kad mūsų poetas jėzuitas gebėjo meistriškai perimti Horacijaus poezijos temas ir schemas. Tačiau ir Horacijaus modeliais paremtos poeto jėzuito eilės tapdavo savarankiškais kūriniais, suskambėdavo nauju turiniu. Tad ne veltui Sarbievijus buvo pramintas „krikščionių Horacijumi“, o garsiajam Antikos poetui turime būti dėkingi ir už daugelio Sarbievijaus kūrinių darnų skambesį.

Paroda veiks iki 2025 m. pabaigos. Ji yra renginių ciklo 𝑺𝒂𝒓𝒃𝒊𝒆𝒗𝒊𝒋𝒂𝒖𝒔 𝒔𝒊𝒆𝒍𝒐𝒔 𝒌𝒓𝒂š𝒕𝒂𝒊: 𝒑𝒐𝒆𝒛𝒊𝒋𝒐𝒔 𝒊𝒓 𝒕𝒊𝒌ė𝒋𝒊𝒎𝒐 𝒆𝒓𝒅𝒗ė dalis, kurio metu kviečiame pažinti ir patirti iškilų Baroko epochos jėzuitą ir poetą Motiejų Kazimierą Sarbievijų.

sarbievijus2

2025-ieji M.K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metai