Projektai

Danijoje mokinės susipažino su CRISPR

Trys gimnazijos IV klasės mokinės, lydimos biologijos mokytojo Simo Ignatavičiaus rugsėjo 18–24 dienomis dalyvavo ERASMUS+ projekto „European Challenges in Gene Editing by CRISPR“ (liet. Genų inžinerijos su CRISPR iššūkiai Europoje) vizite Thisted gimnazijoje, Danijoje.

Thisted miestelis nedidelis, labiau kurortinis, traukiantis vandens sporto mėgėjus, nes jis ant įlankos kranto, o ir jūra visai šalia. Viso projekto metu mokiniai gyveno Thisted gimnazijos mokinių šeimose, kuriose galėjo pamatyti tikrą danišką gyvenimą (ne viešbutinį), bendrauti ne tik su bendraamžiais, bet ir su jų tėvais, dalintis lietuviškomis žiniomis ir rasti naujų draugų.

Visą savaitę vyko įvairios veiklos, kurios skatino domėjimąsi mokslu ir kitomis šalimis (ypač įdomu buvo jų švietimo sistemos), pažindino su pačia Danijos ir šios gimnazijos kultūra ir istorija.

Laboratorinis darbas vyko porose, tarptautinėse grupėse, dalyvavo ir mokiniai, ir mokytojai. Vyko paskaitos apie CRISPR ir kitus DNR karpymo būdus, laboratorinio darbo metu buvo pritaikomos žinios apie bakterijų plazmidžių karpymą restrikcijos fermentais, gautų DNR fragmentų ilgių nustatymą. Apipavidalintai rezultatai buvo pristatyti vieni kitiems. Taip pat reikėjo išversti ateityje lauksiančio laboratorinio darbo aprašą į lietuvių kalbą.

2022 10 10 ES Gene editing Danija2022 10 10 ES Gene editing Danija 1x12022 10 10 ES Gene editing Danija 22022 10 10 ES Gene editing Danija 3

Kultūrinė veikla apėmė nuo liaudies šokių mokymosi, dainavimo su gimnazijos mokytojais ir boulingo žaidimo, mokymosi plaukioti banglente Šiaurės jūroje iki vėjo elektrinės sandaros tyrinėjimo ir vaikščiojimo po II pasaulinio karo bunkerių muziejų. Labai įdomu buvo išgirsti, kaip karas buvo sutiktas bene atokiausioje Danijos vietelėje, šalyje, kur vokiečiai buvo sąjungininkai.

Visos šio projekto veiklos yra finansuojamos Europos Sąjungos. Tai yra tęstinis dviejų metų projektas, kurio pirmasis susitikimas vyko Danijos miestelyje Thisted, taip pat yra suplanuoti ir kiti, kurių vienas vyks ir mūsų gimnazijoje.

Labai dėkojame už nepaprastą patirtį mokytojams Simui Ignatavičiui ir Rasai Rudzevičienei bei linkime mokiniams, ateityje dalyvausiantiems projekte, nuostabių įspūdžių!