Projektai

Pažintis su CRISPR pratęsta Prancūzijoje

Sausio 27 – vasario 3 dienomis penkių gimnazistų komanda – Titas Balčiūnas, Jorūnė Budriūnaitė, Rusnė Mackevičiūtė, Urtė Pangonytė ir Bernadeta Savicka – dalyvavo tarptautiniame Erasmus+ projekto „European Challenges of Gene Editing by CRISPR“ vizite Evreux mieste, Prancūzijoje. Mokinius lydėjo chemijos mokytoja R. Rudzevičienė ir biologijos mokytojas P. Narušis.

Vizito metu susitiko komandos iš 8 šalių: Danijos, Čekijos, Graikijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Slovakijos, Vokietijos. Priimančios mokyklos mokinių šeimos priėmė atvykusius mokinius apsigyventi jų namuose.

Šis projekto vizitas jau antrasis (pirmasis vyko Danijoje). Jo metu mokiniai atliko DNR kirpimo CRISPR-Cas9 sistemos pagalba eksperimentą. Tai reikalavo gilių biochemijos žinių. Mokiniai iš Prancūzijos, Graikijos ir Lietuvos turėjo užduotį pasiruošti teorinės medžiagos pristatymus ir padėti kitiems atlikti eksperimento veiksmus. Mūsų gimnazijos mokiniai susilaukė daugybės pagyrimų už turimas žinias ir gebėjimą jas suprantamai perteikti.

Mokinių įspūdžiai apie mokslinę projekto dalį:

Projektas leidžia palyginti savo turimas žinias ar dalykus, kurių mokomės mokykloje, su kitais, sužinoti daugiau, o pačios projekto temos specifiškumas leidžia tinkamai išnaudoti savo jau sukauptas žinias. Iššūkis buvo tai, ką žinau, išdėti į paprastus žodžius, kad visiems būtų aišku, kaip viskas veikia.

Turėjau progą pirmą kartą pamatyti kaip dirbama biotechnologijų labaratorijoje.

Buvo labai smagu plačiau domėtis ir net naudotis visai neseniai atsiradusiomis, mokslo pasaulyje perversmą padariusiomis technologijomis bei dirbti su medžiagomis ir prietaisais, kurie man įprastai būtų neprieinami.

Esu labai dėkinga už šią puikią galimybę prisidėti prie naujos technologijos, turinčios milžinišką, pasaulį drebinantį potencialą. Mane ypač sužavėjo bendra mokymosi ir atradimo atmosfera: nebeliko amžiaus skirtumų ar oficialaus mokytojo/mokinio vaidmens.

Džiaugiausi man suteiktu pasitikėjimu pradėti projektą savo pranešimu, taip pat pamokyti jaunesnius kolegas laboratorinės technikos, pvz. kaip leisti mėginius į elektroforezės gelį. Man mokymo stilius ten buvo labai palankus: apie mano detalius, už programos ribų išeinančius klausimus buvo atsakyta ir diskutuojama.

Po mokslinių veiklų kelionėje nemažiau svarbi buvo kultūrinė-pažintinė programa ir bendravimas priimančiose šeimose.

Kultūrinė šio projekto pusė man patiko ne tik dėl to, kad galėjau pamatyti didingas ir elegantiškas, savo trapumu bei detalumu, spindinčias katedras ir bažnyčias, ar aplankyti vienos ryškiausių Prancūzijos asmenybės - Žanos d’Ark muziejų, bet ir dėl to jog teko pagyventi tikroje prancūzų šeimoje ir pamatyti dalelę jų tikro gyvenimo.

Mane priėmusi prancūzų šeima nekalbėjo angliškai, teko bendrauti per vertimo programėles. Nepaisant to, jaučiausi priimta kaip dar viena šeimos narė. Jų šeima stengėsi mane visapusiškai supažindinti su Prancūzijos kultūra, o patys mielai mokėsi lietuviškų žodžių ir lygino mūsų įpročius bei papročius.

Pažinau prancūzų kasdienį ritmą, rutiną; susipažinau su jų požiūriu į įvairias gyvenimo sritis; paragavau patiekalų iš įvairių Prancūzijos regionų. Tai man leido iš arti pažinti realų prancūzų šeimos gyvenimą ir sulaužyti viešojoje erdvėje sklandančius stereotipus. 

Nuotraukos T. Balčiūno, P. Narušio ir projekto organizatorių.

2023 02 07 Evreux Cathedral2023 01 30 Evreux lab22023 02 07 Evreux JB2023 02 07 Evreux lab12023 01 30 Evreux lab42023 01 30 Evreux lab32023 02 07 Evreux all participants

Projekto tinklalapis: https://www.geneeditingbycrispr.com

Ateityje numatomi vizitai į kitų partnerių mokyklas. Vilniuje partnerius priimsime 2023 m. rugsėjo–spalio mėn.